19.02.2023

Wydruki wielkoformatowe – na co zwrócić uwagę przy ich zamawianiu?

Z drukiem wielkoformatowym mamy na co dzień do czynienia o wiele częściej, niż nam się wydaje. Chociaż to jedna z najpopularniejszych form reklamy, widzimy ją na co dzień, tuż po wyjściu z domu, ale także w miejscu pracy. Widoczna jest podczas przechodzenia przez ulicę na firmowych samochodach, w kolorowych witrynach sklepów, a także na różnych wydarzeniach marketingowych. Wydruki wielkoformatowe to też doskonały sposób, aby zaprezentować własne ogłoszenie lub przekazać informacje szerszemu gronu odbiorców. Na jaki rodzaj wydruku wielkoformatowego zdecydować się i o czym pamiętać podczas jego realizacji?

Co to jest wydruk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy jest jedną z nowoczesnych i jednocześnie najprężniej rozwijających się form poligrafii. Dzięki niemu możliwe jest przeniesienie obrazów cyfrowych na różnego typu materiały o dużych rozmiarach. Aby było to możliwe, stosowane są także innowacyjne technologie oraz specjalistyczne urządzenia. Są one nieustannie polepszane, aby jakość i trwałość wydruków stawała się coraz lepsza. Również nasz punkt stara się uzupełniać zaplecze maszyn o najnowsze rozwiązania, aby oferowane usługi spełniały oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.

Wydruki wielkoformatowe zaczynają się od 50 cm szerokości, a ich długość liczona jest niekiedy w metrach. Do ich drukowania wykorzystywane są specjalistyczne plotery oraz tusze na bazie rozpuszczalników. Wykorzystywane przez nas urządzenia mogą również pokryć wydruki specjalnymi warstwami zabezpieczającymi je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak deszcz czy śnieg.

Rodzaje wydruków wielkoformatowych

W zależności od zastosowanej technologii i urządzenia, a także potrzeb oraz przeznaczenia danego wydruku, można wyróżnić druk:

  • Solwentowy – to jedna z najczęściej wykorzystywanych form przy wydrukach wielkoformatowych. W jej przypadku nie jest wymagane laminowanie i wykazuje też bardzo dużą odporność na promieniowanie UV. Takie wydruki świetnie sprawdzają się w przypadku reklam umieszczanych na zewnątrz.
  • Ekosolwentowy – To alternatywa dla druku solwentowego i forma drukowania ekologicznego, niewykorzystująca rozpuszczalników toksycznych dla środowiska naturalnego. Takie wydruki są jednak mniej odporne na czynniki zewnętrzne i znacznie droższe od poprzedniego wariantu.
  • UV – ten typ druku wielkoformatowego można zastosować na wielu materiałach, m.in. PVC, szkło, MDF czy HDF. To rodzaj druku cyfrowego, który umożliwia bezpośrednie zadrukowywanie całej powierzchni i perfekcyjne odwzorowanie kolorów.
  • Lateksowy – taki druk wielkoformatowy jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych i promieniowanie UV. Świetnie sprawdza się na dużych nośnikach zarówno w formie powlekanej, jak i niepowlekanej. Jest stosowany bardzo często.

Wydruki wielkoformatowe to doskonałe nośniki reklamy i wszelkich informacji zarówno w formie billboardów, szyldów, plakatów, roll-upów, tablic i wielu innych form w kolorze, jak i odcieniach szarości. Wydruki wielkoformatowe możemy wykonać także w formie detalicznej lub jako ksero oraz skanowanie w dowolnym formacie do A0 czy A0+.

Na co zwrócić uwagę, zamawiając wydruki wielkoformatowe?

Poligrafia to jedna z dziedzin, która obecnie rozwija się najprężniej. W każdym mieście i mniejszej miejscowości można dziś znaleźć co najmniej kilka punktów, które oferują takie usługi, jak wydruki wielkoformatowe. Jednak nie w każdym przypadku skorzystanie z usług może skutkować uzyskaniem oczekiwanego efektu.

Dlatego przed zleceniem wykonania usługi warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim należy wybrać miejsce, w którym pracują profesjonalni doradcy i specjaliści, którzy pomogą w doborze zarówno techniki, jak i sposobu realizacji projektu. Nie zawsze osoba zlecająca wydruk wielkoformatowy wie, jaką technologię warto zastosować w danym przypadku. Jednak wie, jaki chciałaby uzyskać efekt. U nas zawsze Klient ma możliwość wyboru różnych opcji, w zależności od potrzeb, jak i budżetu.

Nieocenionym atutem podczas wyboru drukarni do realizacji wydruków wielkoformatowych jest możliwość wykonania specjalistycznego projektu przez taki punkt lub wsparcie przy już posiadanym pliku – taka opcja istnieje także u nas.

Wydruki wielkoformatowe a ich podłoże – co warto wiedzieć?

Ważna jest również wielkość wydruku i właściwe dobranie podłoża do danego zamówienia. Może być ono laminowane, ale też powlekane. W tym przypadku należy określić, w jakim celu potrzebny jest wydruk wielkoformatowy, czy będzie on wystawiony na działanie czynników zewnętrznych i jak długo będzie potrzebny. Pierwszy wariant to dobre rozwiązanie na krótki czas. Jeśli jednak wydruk ma w dobrym stanie posłużyć np. rok, lepiej wybrać podłoże powlekane.

Jeżeli planowane wydruki mają zostać wykonane na takich podłożach jak siatka, płótno, folie czy inne tekstylia, równie istotna będzie też grubość i jakość materiału. Takie zamówienia realizowane bywają nieco rzadziej, dlatego przed ich wykonaniem zawsze warto zapytać, czy tego typu zlecenia będą przeprowadzone z dokładnością i najwyższą jakością oraz pełnym odwzorowaniem kolorystyki. Takie realizacje wymagają niekiedy zastosowania dodatkowych, niestandardowych urządzeń, które posiadamy w naszym zakładzie.

xerowola.pl


Tanie Ksero i Drukarnia Wola, Warszawa

biuro@xerowola.pl

XERO WOLA Daniel Jabłonowski
ul. Jana Olbrachta 11
01-111 Warszawa

Realizacja: Asearch